Pågående forskning på ren i Norden
Publicerades 2025-03-24

Nyligen hölls Reindriftskonferansen i Alta, Norge med titeln Renskötseln i en oförutsägbar tid. Forskning och inspel på många olika områden som berör renen och renskötseln presenterades under konferensen och med särskilt fokus på klimatförändringen. Projekt Renöga presenterade resultat om poxvirus på ren.
Inom området renens hälsa och välfärd presenterades forskning rörande bland annat olika infektionssjukdomar, parasiter och obduktion av ren.
Ett intressant inslag var från Finland där införandet av digitala obduktioner ökat antalet obducerade renar (projekt PORAUS). Digitala obduktioner utförs även i Sverige sedan några år tillbaka. De vanligaste diagnoserna av 67 obducerade renar mellan åren 2020-2024 i Finland var utmärgling, bukhinneinflammation och munhåleinflammation: en ren kunde ha flera diagnoser. Med införandet av digitala obduktioner ökar nu antalet renar till obduktion!
Varför är det viktigt att obducera döda renar?
- Få svar på varför renen dött
- Ställa diagnos
- Ge rätt behandling och stoppa smittspridningen
- Viktigt för sjukdomsövervakning och det förebyggande arbetet för renens hälsa och välfärd och som kommer till nytta för såväl renägare och bransch som för forskare och myndigheter som kan rikta sina medel och forskning där behoven finns.
Läs mer
Senast granskad 2025-03-24