Mul- och klövsjuka påvisat i Ungern

Publicerades 2025-03-07

Webbsida med bild av kor.
Nyheten publicerades på webbsida hos ungerska myndigheten Nébih. Foto: Nébih

Under fredagen den 7 mars meddelade de ungerska myndigheterna att mul- och klövsjuka påvisats i landet. Smittan har påvisats i en större besättning med mjölkkor. De ungerska myndigheterna har vidtagit åtgärder för att bekämpa smittan och minska risken för vidare smittspridning. 

Utredning pågår för att ta reda på varifrån smittan kan ha kommit och för att utreda om spridning kan ha skett från den smittade anläggningen. Men det är ännu inte klarlagt hur besättningen har smittats eller om fler anläggningar är smittade.   

Inom EU finns register för att kunna spåra förflyttningar av djur mellan länder. De senaste tre månaderna finns inga registrerade förflyttningar av djur som är mottagliga för mul- och klövsjuka från Ungern till Sverige. Svenska myndigheter följer utvecklingen av läget noga, under fredagen hölls extrainsatt möte mellan EU:s chefsveterinärer.  

I januari i år påvisades ett utbrott av mul- och klövsjuka på vattenbufflar i Tyskland. I samband med det utbrottet påminde SVA om att tidig upptäckt av smitta är viktig för att begränsa eventuella utbrott. SVA vill återigen påminna om detta. Mul- och klövsjuka är en anmälningspliktig sjukdom och att djurägare uppmanas vara uppmärksamma på symptom på sjukdomen och i så fall kontakta veterinär.  

Om mul- och klövsjuka 

Mul- och klövsjuka är en allvarlig och smittsam virussjukdom, den drabbar inte människor men den drabbar klövbärande djur såsom kor, grisar får och getter men även vilda klövbärande djur. Den ger smärtsamma blåsor, feber och allmänpåverkan, vuxna djur dör sällan direkt av sjukdomen men dödlighet ses hos yngre djur. Mer detaljerad information om symptombilden finns i länken nedan.  

Viruset är mycket smittsamt och kan spridas genom direktkontakt mellan djur, via djurprodukter, indirekt via tex redskap och transportfordon som varit i kontakt med smittade djur eller utsöndringar från dessa men smittan kan också spridas via vinden. Smittan förekommer på flera platser i världen. Det senaste riktigt stora utbrottet inom Europa skedde 2001 då Storbritannien, Irland, Frankrike och Nederländerna drabbades. Därefter har ett fåtal mindre utbrott förekommit, senast i Tyskland i januari 2025. I Sverige har vi inte haft några utbrott av mul- och klövsjuka sedan sextiotalet.   

Kontakt

Porträtt av Karl Ståhl.

Foto: Göran Ekeberg/AddLight

Karl Ståhl

Statsepizootolog

Forskningen rör sig kring infektionssjukdomars epidemiologi och kontroll, med fokus på exotiska djursjukdomar.

Åk till toppen